Felhívás!

Február 9-én 19.00 órai kezdettel, fotós találkozót tartunk a Budakeszi Művelődési Házban. Mindenkit szeretettel várunk.

Téma: Budakeszi Kistérségi Fotóklub megalakításának lehetőségei.

A fotóklub célja, céljai lehetnének az alábbiak is: a fotográfia népszerűsítése, a vizuális kultúra értékeinek ápolása, fejlesztése, a helyi társadalmi események dokumentálása, az épített és természeti környezet megörökítése, a fotókultúra gyarapítása, a klubtagok alkotó munkájának támogatása.

Szervezetten több fotósbarát helyet kedvezményesen látogathatnánk, egymást tudnánk segíteni a képek megvalósításában, melyeket akár a helyszínen vagy a klubban meg is tudnánk vitatni, pályázatokra tudnánk juttatni. Pályázatokra is könnyebb a nevezés, nem neked kell a képeidet egyedül válogatni, kaphatsz segítséget a klubtársaktól stb.

Programoknak az alábbiak is szerepelhetnek, ezek az általános témák szinte mindenkit érdekelnek:

– Fotózás helye, szerepe a mindennapi életünkben

– Digitális és analóg fotózás összehasonlítása

– Milyen gépet vásároljunk? Fényképezőgép típusok.

– A filmes fotózás előnyei, hátrányai

– A digitális fotózás eszközigényei

– Digitális képek feldolgozása, archiválása

– Photoshop alapismeretek

– Tájkép-, épület-, esemény-, sport-, gyermek- és portréfotózás

– Természetfotózás

– Digitális fényképek vetítése, nyomtatása

– Nagyméretű (kiállítási) képek készítése

 Ha elegendően leszünk, és természetesen az igény is meglenne, akkor egyben az alakuló ülés is megtartásra kerülne. Az alakuló üléshez, minimum 10 fő aktív részvétele szükséges. Remélem sikerül kicsit felrázni a helyi és környékbéli fotóstársakat. Aki viszont már tag valahol, szívesen várjuk tapasztalatait, ötleteit.

Talán az sem fontos, hogy eme kistérség lakója legyél, inkább csak szeress fotózni, szeresd a természetet.

Az év madara 2010

A nemzetközi biodiverzitás védelmi évben, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a madárfajok fogyatkozásának veszélyére hívja fel a figyelmet! Az MME az eltűnő madarak nagyköveteiként a fecskéket választotta az év madarainak 2010-ben!

A hosszútávú vonuló énekesmadarak között kiemelkedően sok veszélyeztetett faj van, ezek európai állományai az elmúlt 15-20 évben folyamatosan csökkennek. Ahhoz, hogy a tendencia megforduljon, összehangolt környezet- és természetvédelmi akciókra, a gazdálkodási struktúra átalakítására, majd a környezeti rendszerek több évtizedes regenerálódására van szükség.

Hazánkban a fecskéket érintik fokozottan a halmozódó veszélyeztető tényezők. A nálunk fészkelő három valódi fecskefaj: a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske hosszú távú vonuló, vándorlási útvonalaik átszelik a Szaharát, ismert telelő területeik Közép- és Dél-Afrikában vannak. A partifecskék állománycsökkenése éves viszonylatban akár 20% (!) is lehet, de a füsti- és a molnárfecske fogyatkozása is 5-7% között mozog. A gyülekező vagy úton lévő madártömegeket érő szélsőséges hatások akár több millió egyed pusztulását okozhatják! A csökkenő tendenciát erősíti, hogy az európai, köztük a magyar költő területeik jelentősen átalakultak, kedvezőtlenebbé váltak számukra.

molnárfecske kép: Csonka Péter

molnárfecske kép: Csonka Péter
 

Az MME 2010-es év madara kampánya egyben kiinduló pontja is hosszú távú fecskevédelmi programunknak. Célunk, hogy széles társadalmi szinten is elterjesszük a gyakorlati fecskevédelmi megoldásokat; megismertessük a lakossággal a biodiverzitás fogalmát és a mögötte álló gyakorlati megoldásokat. Nem utolsó sorban, szeretnénk felhívni a figyelmet arra is, hogy 2010. a biodiverzitás védelmének nemzetközi éve, melyet követően Magyarország lesz az EU soros elnöke 2011. első fél évében. Így hazánk feladata lesz az új európai uniós biodiverzitás védelmi munkaterv előkészítése! A fecskék fajcsoportjának védelme kiemelt helyen szerepel a BirdLife International védelmi tevékenységei között, s jelentős képviselője a „Born to Travel” nemzetközi akciójának.
A kampány részeként elindítjuk fecskevédelmi internetes oldalunkat, ahol lakossági fecske adatbázist hozunk létre; fecskevédelmi eszközöket, ingyenes tájékoztató anyagokat teszünk elérhetővé a cselekedni kívánó közönség számára; közösségi programokat szervezünk április és szeptember között.

A védelmi eszközök és tájékoztató anyagok hozzáféréséről, az aktuális programokról a www.mme.hu oldalon tájékozódhatnak. Az önálló fecske honlap áprilistól lesz elérhető!

forrás: Greenfo

 

Megfosztották díjától a természetfotóst

Megfosztották első helyezésétől a szervezők az Év természetfotósa verseny legutóbbi nyertesét, mert a képén megörökített ugró farkasról kiderült, hogy idomított állat volt.

A londoni Természettudományi Múzeum és a BBC Wildlife magazin által közösen kiírt éves fotópályázatra benyújtott művek közül az egyik nyertes kép egy farkast ábrázol, amely éppen egy fakerítés felett ugrik át. A szakértői zsűri 43 ezer beérkezett fotó közül nyilvánította győztesnek a spanyol José Luis Rodriguez munkáját. A képhez mellékelt leírásban az szerepel, hogy a spanyol fotós hetekig állt lesben egy használaton kívüli karám mellett várva, hogy az általa kihelyezett csalira – egy jókora húsdarabra – a környéken kószáló farkas rátaláljon. Rodriguez azt a pillanatot kapta le, amikor a farkas a karám kerítését elegáns mozdulattal átugorva végre rávetette magát a csalihúsra.
 
Storybook-Wolf
A díjnyertes fotó. Idomított farkas?

Az októberi eredményhirdetés után többen megkérdőjelezték a fotó hitelességét. Louise Emerson, a verseny szóvivője szerdán elmondta, hogy a zsűri vizsgálódása után arra a következtetésre jutott, hogy a farkas valószínűleg olyan idomított állat, amit fényképészeti célokra lehet bérelni. Emerson közölte, A nagy tekintélyű verseny bírái a lefolytatott vizsgálat után döntöttek úgy, hogy a spanyol fotóstól visszavonják a díjat. A verseny szabályai szerint ugyanis a fogságban tartott állatok szerepeltetését be kell jelenteniük a fotósoknak.

Bár Rodriguez tagadja, hogy modellfarkast használt volna, a vizsgálatot lefolytató zsűritagok még meg is találták a fotón szereplő farkast. Az Ossian nevű állat a Madrid melletti Canada Real vadasparkban él. „Számos jellemző külső jegy alapján több szakértővel egyetértésben megállapítottuk, hogy ez ugyanaz az állat, mint amelyik a fotón szerepel” – mondta el a BBC-nek Mark Carwardine természetfotós, a zsűri egyik tagja. „Rodriguez urat diszkvalifikáltuk, és a jövőben sem indulhat a versenyen. Azt hiszem, ez elég erős üzenet.”

jumpingwolf03
Ossian az idomított farkas (forrás: theadventurelife.org)

Bár a verseny 46 éves története során  még nem volt példa hasonló botrányra, nem ez az első természetfotó, aminek készítőjét hamisítással vádolják. 2003-ban Magyarországon is volt hasonló ügy: akkor Szentpéteri L. Józsefet, a National Geographic fotósát vádolta meg a Magyar Természetfotósok Szövetsége azzal, hogy kitömött állatokat használt egy kérészt felkapó jégmadarat ábrázoló fénykép elkészítéséhez. Szentpéteri tagadta a vádakat, de a fénykép negatívját nem volt hajlandó átadni, hogy tisztázza magát.

A National Geographicnak egyébként már korábban volt egy kínos ügye: 2004 nyarán a főszerkesztő, William Allen bocsánatot kért az olvasóktól, miután a lapban a tanzániai elefántvadászokról megjelent képek egyikéről kiderült, hogy megrendezett fotó – és így kétségbe vonta az egész képriport hitelességét. Az ominózus fotón bennszülöttek tartanak a vállukon elefántagyarakat, az egyik agyaron azonban jól látszik egy leltári szám, ez tűnt fel az olvasóknak.

forrás: Index/MTI

 

Bővítés

Várhatóan, február elsejétől az oldal kissé változni fog. A három weboldalamból ez az egy fog üzemelni, szinte minden anyag itt lesz majd megtalálható. Egy ideig úgy fog működni, ha valaki a hunterart.hu-t gépeli be, akkor automatikusan a nagyvadfotozas jelenik meg a hunterarton szerepelt részekkel. Vagy valami hasonló.
Ismét kicsit blogos rendszerűvé, és személyesebbé válik az oldal, mint amilyen a tsabahunter.hu volt. Ehhez kell a ti/önök segítsége, aktív részvétele az oldal fejlesztésével kapcsolatban. 
Örülnék javaslatoknak, milyen témákkal foglalkozzunk, mit mutassunk be, állatokat, technikákat stb.  A legjobb ötleteket igyekszünk díjazni!
Valamint várjuk vállalkozó kedvű fotóstársak képeit a hónap képe kategóriába!
 

Az öregedő farkasok elvesztik vadászóképességüket

A farkasok akkor vannak vadászóképességeik csúcsán, amikor 2-3 évesek, állítja egy tanulmány. A felfedezés megdöntheti azt a véleményt, amely szerint a farkasok egész életükben képesek zsákmányszerzésre.
 
A Biológiai Tudományok Főiskolájának munkatársa, Dan MacNulty szerint ezeknek az állatoknak a fiziológiája fontos tényező a vadászat során. „A farkasok nem tökéletes ragadozók. Atletikus képességeik és kitartásuk a kor előrehaladtával hanyatlik. Olyanok, mint a százméteres futók: folyamatosan csúcsformában kell lenniük ahhoz, hogy sikeresek legyenek.”
A Yellowstone Park farkasainál megfigyelték, hogy az idősödő farkasok táplálását egy idő utána fiatalabbak veszik át: megosztják velük a zsákmányt. Ez azonban erősen próbára teheti a falka energiatartalékait, mivel sokszor túl kevés fiatal állat jut a sok idősödőre, tudatta a Science Daily.

Forrás: OrientPress

a híreket a www.vadászmester.hu segíti

Képek

Új képek kerültek fel a "Madarak" rovatba. Érdemes etetni a madarakat, hatalmas élményt nyújt az a látvány ahogy veszekednek, ricsajoznak, táplálkoznak.

Érdekesség

Egy linket szeretnék ajánlani mindenkinek, aki szeret nagyokat sétálni a természetben. Most egy kis virtuális sétát tehet az Alcsúti Arborétumban is.
 
jó nézelődést mindenkinek!